wydarzenia

 

Relacja z 3 wycieczki dzieci niepełnosprawnych w ramach projektu „Integracja dla każdego”. Międzygórze, 25 sierpnia 2012

 

Każdy ma swoich ulubionych bohaterów z bajek, których chciałby spotkać. I właśnie w takie miejsce w minioną sobotę wybrali się nasi najmłodsi turyści. Celem trzeciej już wycieczki organizowanej dla dzieci niepełnosprawnych był Ogród Bajek, czyli miejsce, gdzie można stanąć m.in. obok Koziołka Matołka lub Rumcajsca oraz zobaczyć domek krasnoludków czyli Ogród Bajek.

 

25 sierpnia około godz. 9-tej czternaścioro dzieciaków o różnym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami wyruszyło na kolejną wycieczkę zorganizowaną przez Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Celem wprawy było Międzygórze - miejscowość znajdująca się w Kotlinie Kłodzkiej i usytuowany tam Ogród Bajek. To niezwykłe miejsce, położone na wysokości 780m n.p.m., powstawało przez ponad 20 lat. Baśniowe postacie zostały wykonane z korzeni, gałęzi i kory drzew.

 

Dwugodzinna podróż upływała nam bardzo szybko i przyjemnie. Dzieci śpiewały piosenki, wymyślały zagadki oraz grały w Piotrusia. Do Międzygórza dotarliśmy około godz. 11-tej, gdzie na parkingu czekała już na nas Pani Przewodnik. Po wyjściu z busa dzieci szybko dobrały się w pary, po czym wyruszyliśmy do celu naszej podróży, czyli Ogrodu Bajek. Mali turyści początkowo narzucili szybkie tempo wędrówki, ale po 20 minutach okazało się, że potrzebują już odpoczynku. Podczas przerwy udało nam się zrobić pamiątkowe zdjęcie do naszej galerii. Dzieci szybko się ze sobą zintegrowały, pomagając sobie wzajemnie. Po kolejnych kilkunastu minutach dotarliśmy do stromego podejścia, gdzie nie wszystkie dzieci dawały sobie rade same. Jednak dzięki pomocy innych pokonaliśmy i tę barierę. Po godzinnej wędrówce dotarliśmy do Ogrodu Bajek.

 

Dzieci były bardzo zadowolone kiedy spotkały tak wiele postaci z ulubionych bajek w jednym miejscu. Mogły wejść do drzewka miłości, obejrzeć miniatury zamków, znaleźć pod krzaczkiem Smerfetkę i Papę Smerfa, albo zobaczyć jaki długi nos ma Pinokio. Dla dzieci było to bardzo ciekawe doświadczenie. Po obejrzeniu tego wyjątkowego bajkowego miejsca udaliśmy się tym samym szlakiem do busów. Dzieci były zadowolone, a zarazem bardzo zmęczone wędrówką. Grzecznie podziękowały naszej Pani Przewodnik i szybko zajęły swoje miejsca. Być może dlatego, iż wiedziały , że następnym przystankiem wycieczki będzie restauracja, którą same wybrały - McDonald.

 

Po dotarciu na miejsce dzieciaki szalały na placu zabaw czekając na posiłek. Po zregenerowaniu sił i posileniu się wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka okazała się ciekawą przygodą. Dzieci były zafascynowane dosłownie wszystkim: przejazdem busami - gdzie integrowały się, spacerem po bajkowej krainie, zabawą na placu zabaw i posiłkiem w McDonalds.

 

Po godz. 18-tej dotarliśmy na miejsce zbiórki gdzie na dzieci czekali już rodzice. Humor oraz słoneczna aura dopisywały przez całą wycieczkę. Mali turyści wrócili zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń, którymi będą mogły podzielić się z najbliższymi. Jak przystało na prawdziwych turystów zachowywały się podczas wycieczki wzorowo.

 

Zapraszam również do obejrzenia zdjęć w galerii.

Relacje sporządziła Natalia Nahajowska

 

 

Projekt „Integracja dla każdego” finansowany jest ze środków PFRON
będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.