Wyświetleń:

Relacje

6 wycieczka dzieci niepełnosprawnych, Złoty Stok, 7 października 2012
KKN

W niedzielny jesienny poranek 14 dzieci niepełnosprawnych wyruszyło na kolejną wycieczkę w ramach projektu „Integracja dla każdego”. Tym razem miały zobaczyć atrakcje malowniczego przełomu pomiędzy dwoma pasmami górskimi: Górami Bardzkimi i Sowimi. Na przeszkodzie stanęła jednak pogoda, a padający deszcz zmusił nas do szybkiej zmiany planów... Ale po kolei...

Dzieci wraz z opiekunami przybyły na miejsce zbiórki jak zwykle bardzo punktualnie. Tradycyjnie sprawnie zajmowały miejsca w busie, aby jak najszybciej wyruszyć na oczekiwaną wycieczkę. Kiedy wyjeżdżaliśmy z Wrocławia mieliśmy nadzieję, że to tylko przelotne opady. Ale im bliżej celu, tym deszcz był bardziej intensywny. Postanowiliśmy więc najpierw odwiedzić Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śl., która niespodziewanie stała się pierwszym punktem programu.

Jednostkę zaskoczyliśmy tuż po drugim śniadaniu. Pomimo tego, przyjęli nas ciepło a nawet entuzjastycznie i z wielką chęcią zademonstrowali wykorzystywaną w akcjach aparaturę oraz wyposażenie wozu strażackiego. Dzieci dowiedziały się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu. Pod czujnym okiem strażaków mogły przekonać się również, jak działa prądownica wodna i choć przez chwilę - niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - „zostać strażakiem”. Dowódca zmiany oprowadził nas ostatecznie po całym obiekcie jednostki. To spotkanie z pewnością zostanie na długo w pamięci dzieci.

Po wizycie w straży pogoda nie poprawiła się, w związku z czym szybko zmieniliśmy plan podróży i zamiast do Srebrnej Góry pojechaliśmy do Złotego Stoku - po co sięgać po srebro, skoro w zasięgu jest złoto!!! Tak więc kolejnym celem wycieczki stała się kopalnia złota w Złotym Stoku. Poznaliśmy tam historię górnictwa i hutnictwa oraz przeszliśmy korytarzami kopalni - m.in. Sztolnią Gertruda. Przewodnik objaśniał nam, jak wydobywano w tym miejscu złoto. Obejrzeliśmy skarbiec, w którym zgromadzono 18 ton złota. Dzieci miały możliwość spotkania się z alchemikiem, a także zjechania podziemną zjeżdżalnią. Mogły też zobaczyć najwyższy w Polsce podziemny wodospad. Z kopalni wyjechały pomarańczowym podziemnym tramwajem.

Wracając nadrobiliśmy kilka kilometrów, by chociaż zahaczyć o Srebrna Górę i zjeść zamówiony długo przed wycieczką obiad. Dominowała przepyszna pomidorówka. Po chwili odpoczynku i rozmowach przy kominku ruszyliśmy w drogę powrotną. Naszą podróż zakończyliśmy o godz. 17:30. Dzieci do domu wróciły w dobrych humorach, których nie zepsuła nawet deszczowa aura.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Relacja Natalia Nahajowska

Wyjazd zorganizowany był w ramach projektu „Integracja dla każdego” finansowanego ze środków PFRON, będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.