Wyświetleń:

Relacje

Konferencja w Ratuszu z udziałem delegacji KKN
KKN

W piątek, 3 grudnia obchodzono Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Z tej okazji we wrocławskiej Sali Sesyjnej Rady Miejskiej zorganizowana została konferencja "Wrocław bez barier - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych". Podczas spotkania Maciej Bluj, wiceprezydent miasta wręczył certyfikaty "Wrocław bez barier", a przedstawiciele organizacji pozarządowych opowiedzieli o realizowanych działaniach na rzecz pomocy skierowanej do osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Swoje "pięć minut" miała również delegacja Klubu Kibiców Niepełnosprawnych.

- 3 grudnia to dzień, w którym jeszcze więcej trzeba mówić o tym, jakie są potrzeby osób niepełnosprawnych - podkreślał prowadzący konferencję Bartłomiej Skrzyński, miejski rzecznik ds. osób niepełnosprawnych. - Należy włączać osoby niepełnosprawne w główny nurt życia społecznego, miejskiego - apelował "Skrzynia".

Wrocław jako miasto staje się przyjazne dzięki prowadzonej działalności prospołecznej, informacyjnej i edukacyjnej. Przykładem tego jest m.in. Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław. Działalność zainaugurował Paweł Parus, będący szefem KKN: - Czasem wyjazd na mecz, który organizujemy, to jedyna forma aktywności osób niepełnosprawnych. Jesteśmy przykładem tego, że odległości nie przeszkadzają w pokonywaniu barier, jeśli się tego naprawdę mocno chce. W sumie byliśmy na ośmiu wyjazdach - opowiadał prezes KKN. We wtorek w ramach "Tygodnia bez barier" w siedzibie klubu Śląsk Wrocław przy ulicy Oporowskiej, KKN zorganizował spotkanie z piłkarzami, a także zaprezentował przedpremierowy pokaz reportażu o KKN. Autorami projektu medialnego są Paweł Parus i Mirosław Szczepanik, a muzykę do niego stworzył m.in. Waldemar Kieliszak - lider zespołu K.A.S.T.A. Podczas zorganizowanej w Urzędzie Miejskim konferencji przedstawiciele KKN opowiadali o swoich działaniach i pomysłach na przyszłość.

- Chcemy, żeby osoby niepełnosprawne uczestniczyły w życiu kulturalnym miasta. W celu zachęcenia do usuwania ograniczeń w naszym mieście, od dzisiaj przyznajemy certyfikaty "Wrocław bez barier", żeby wspierać inicjatywy przełamujące stereotypy - mówił prowadzący konferencję Bartek Skrzyński. Certyfikaty będą przyznawane w czterech kategoriach: Miejsce dostępne dla wszystkich, Działania innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności, Integracja społeczna i Społeczna odpowiedzialność biznesu.

W piątek otrzymali je ci, którzy swoimi inicjatywami przełamują bariery. Za innowacyjne działanie certyfikat dostał Stanisław Kośnik. Z jego inspiracji w czerwcu tego roku po wrocławskich ulicach zaczął jeździć rower integracyjny. Kolejny certyfikat otrzymał Aleksander Łukomski. To on zainicjował pojawienie się na wrocławskich ulicach liniowych taksówek London Cab, ze specjalnym podjazdem, dzięki któremu mogą nimi jeździć osoby na wózkach inwalidzkich. Kolejne wyróżnienia przypadły stowarzyszeniu "Twoje nowe możliwości" za promocję na rzecz równego dostępu do kształcenia osób niepełnosprawnych i Biuru Literackiemu za szeroką ofertę adresowaną do różnych grup społecznych i dostrzeganie ich potrzeb.

W czasie konferencji podsumowano także działalność wrocławskich instytucji, które wspierają osoby niepełnosprawne, między innymi Fundacji Promyk Słońca pomagającej dzieciom niepełnosprawnym, czy Wrocławskiego Zakładu Aktywności Zawodowej.

Przygotowali Bartek Skrzyński i Paweł Parus

W imieniu całego Klubu Kibiców Niepełnosprawnych dziękujemy za zaproszenie na tę konferencję. Swoimi działaniami w nadchodzącym roku chcielibyśmy pragniemy pokazać, że warto na nas stawiać. Na końcu wystąpienia w imieniu wszystkich członków KKN i zarządu Dolnośląskiego Instytutu Doradczego, wszystkim obecnym na Sali złożyłem świąteczne życzenia, a w Nowym Roku pasma sukcesów w przełamywaniu barier.
Paweł Parus

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji w galerii.
Zapraszamy również do obejrzenia naszej prezentacj.