Projekt „Przełamywanie barier Przez dolnośląskich kibiców niepełnosprawnych” to realizacja zadania publicznego z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. W ramach tego projektu Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych zorganizuje cykl regionalnych imprez kulturalnych, sportowych, turystycznych i rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych wspierających ich aktywność w obszarze sportowych zainteresowań.
Pomysł tego sposobu aktywizacji społecznej zrodził się w głowie kierownika projektu - Pawła Parusa, współzałożyciela pierwszego w Polsce Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Aktywizacja ta odbywa się poprzez uczestnictwo w imprezach sportowo-rekreacyjnych odbywających się na terenie całego kraju. Analiza poprzednich projektów i działań prowadzonych przez KKN wskazuje na to, że takie wspólne wyjazdy na imprezy sportowo-rekreacyjne integrują środowisko osób niepełnosprawnych, rozbudzają pasje, zachęcają do wyjścia z domu, a przy okazji pozwalają na zwiedzanie innych miast. Dają też możliwość podzielenia się swoimi problemami z osobami o podobnej charakterystyce.
Autor tego pomysłu na aktywizację sam jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności ruchowej, która w 2000 roku uległa poważnemu wypadkowi, w wyniku czego została sparaliżowana od szyi w dół i od tej pory porusza się na wózku. Przed wypadkiem był wyczynowym sportowcem i zapalonym kibicem sportu. Od 2000 roku nie może już uprawiać sportu, ale za to aktywnie uczestniczy w imprezach sportowych - nie tylko tych wrocławskich, ale również ogólnopolskich. Okazało się, że sportowa pasja oraz chęć obejrzenia meczów sprawiły, iż zmuszony był do częstego wyjścia z domu, gdyż nie potrafił się oprzeć chęci obejrzenia widowisk sportowych bezpośrednio na stadionach i w halach. Miało to ogromny wpływ na poprawę aktywności i nawiązanie wielu nowych kontaktów i przyjaźni. Przebywanie wśród tłumów kibiców na stadionie i w halach sportowych likwiduje poczucie alienacji i samotności.
Do takiego sposobu aktywizacji społecznej nasze stowarzyszenie zachęca teraz innych. O skuteczności tych działań świadczą coraz liczniejsze uczestnictwo kibiców niepełnosprawnych w imprezach sportowych na Dolnym Śląsku oraz ogromne zainteresowanie wyjazdami, które zostały do tej pory zorganizowane. W 2008 roku, gdy powstawał Klub Kibiców Niepełnosprawnych, na sportowe areny Dolnego Śląska przychodziło niewiele osób niepełnosprawnych. Obecnie jest ich kilkadziesiąt i wciąż zgłaszają się nowe. Organizacja wyjazdów to dziś nie tylko realizacja ich pasji, lecz zdiagnozowana potrzeba środowiska osób niepełnosprawnych z terenów Dolnego Śląska, które coraz liczniej pragnie uczestniczyć w dużych imprezach o sportowo-rekreacyjnym charakterze. Głównym problemem jest jednak to, że nikt tego typu wyjazdów nie organizuje. Klub Kibiców Niepełnosprawnych postanowił to zmienić. Nasz pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, co najlepiej pokazuje ilość zapytań o kontynuacje projektu „Przełamywanie barier po dolnośląsku”, który był finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w 2010 roku.
Termin realizacji projektu: od 01.06.2011r. - do 31.12.2011r.
Projekt „Przełamywanie barier przez dolnośląskich kibiców niepełnosprawnych” finansowany jest ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.