Wyświetleń:

Przełamywanie barier po dolnośląsku, 2010

Projekt realizowany w partnerstwie z Dolnośląskiem Instytutem Doradczym DID
Rok realizacji: 2010

Gdy w październiku 2008 roku powstawał Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław, nikt nie potrafił przewidzieć kierunku jego rozwoju. Przede wszystkim dlatego, że była to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Podpisanie umowy o współpracę pomiędzy KKN a Dolnośląskim Instytutem Doradczym zaowocowało powstaniem projektu, jakiego nikt w naszym kraju wcześniej nie realizował. "Przełamywanie barier po wrocławsku" to pomysł Pawła Parusa - prezesa KKN i wiceprezesa DID. Polegał on na aktywizacji osób niepełnosprawnych poprzez uczestnictwo w imprezach sportowych, głównie w wyjazdach na mecze Śląska i reprezentacji Polski.

DID wraz z KKN postanowili kontynuować ten pomysł, poszerzając listę uczestników o mieszkańców nie tylko Wrocławia, lecz całego Dolnego Śląska, w tym również z terenów popowodziowych (okolice Zgorzelca i Lubania). Stąd nazwa projektu - "Przełamywanie barier po dolnośląsku". Organizacja takich wyjazdów to jednak też koszty, a wiadomo, jak trudno dziś o znalezienie kogoś, kto chciałby bezinteresownie pomóc. Z pomocą przyszedł Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który w dniu 8 października b.r. podpisał umowę z Dolnośląskim Instytutem Doradczym, na mocy której niepełnosprawni kibice będą mogli pojechać na kolejną serię wyjazdów. Uczestnicy za nic nie będą musieli płacić. Transport, obiad, bilet na mecz - wszystko to nasi beneficjenci mają opłacone. Dzięki temu zniknie jedna z podstawowych barier udziału w kosztownych wyjazdach, a mianowicie bariera finansowa.

Na projekt "Przełamywanie barier po dolnośląsku" składać się będzie seria czterech wyjazdów, do: Krakowa, Bytomia, Bełchatowa i Poznania. Na każdy z nich pojedzie 10 osób niepełnosprawnych, 6 opiekunów i dwóch kierowców-opiekunów. Poza obejrzeniem meczu planujemy wspólny obiad i spacer po mieście. Chcemy, by uczestnicy mieli możliwość wzajemnej integracji i rozmowy o problemach, jakie napotykają na co dzień. Jesteśmy przekonani o tym, że nasz pomysł spotka się ze sporym zainteresowaniem, więc już teraz myślimy o kolejnej edycji projektu.

Projekt finansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Wydziałem ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.