Wyświetleń:

Historia KKN jako Stowarzyszenie

W 2011 r. do KKN-u należało już tylu ludzi, że dalsze korzystanie z pomocy DID-u stało się niestosownością. Zapadła decyzja o rejestracji Stowarzyszenia w KRS, co nastąpiło 31 marca br. Tuż po tym powstał pomysł na kolejny projekt, będący kontynuacją poprzedniego. „Przełamywanie barier przez dolnośląskich kibiców niepełnosprawnych” to 10 wyjazdów, z których w każdym weźmie udział 27 uczestników. - Po raz kolejny ukłony dla Urzędu Marszałkowskiego, dzięki któremu zamiast nudzić się w domu, będę mógł z przyjaciółmi zwiedzić Polskę i dodatkowo obejrzeć mecz - mówi jeden z członków KKN. Bieżący rok zapowiada się więc na bardzo udany. Tym bardziej, że niepełnosprawni fani mają już za sobą wizyty w Warszawie, Poznaniu i Lubinie. Największym wydarzeniem była jednak wspólna integracyjna impreza z niepełnosprawnymi kibicami Wisły Kraków. Coś, czego jeszcze w Polsce nie było. Na piknik z udziałem niemal stu osób zaproszono również urzędników administracji samorządowej. Zaskoczenie wzbudziła postawa wicemarszałka Radosława Mołonia, który zrezygnował z roli VIP-a, odłożył na bok marynarkę, po czym zaczął roznosić niepełnosprawnym uczestnikom biesiady kiełbaski.

Innym ciekawym przedsięwzięciem jest udział KKN-u w Światowych Igrzyskach Polonijnych. Obecność na tej imprezie to wynik celów, jakie stawia przed sobą Stowarzyszenie - łamanie stereotypów i barier, promocja aktywności i przeciwstawianie się izolacji społecznej. Drogą do realizacji tych założeń jest sport i wszystko co z nim związane. Podczas Igrzysk KKN zamierza promować pozytywne wzorce kibicowania oraz pokazywać, że sport może być świetną drogą do integracji i aktywizacji. Będzie też okazja do pokazowych konfrontacji niepełnosprawnych sportowców z uczestnikami Igrzysk Polonijnych. Wydaje się jednak, że największą korzyścią będzie to, iż kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością zamiast w domu spędzi czas na obiektach sportowych.

Droga do aktywizacji społecznej poprzez udział w imprezach sportowo - rekreacyjnych to w naszym kraju nowość. Okazuje się, że przy odrobinie starań i stosunkowo niewielkich środkach finansowych można zorganizować całą serię wyjazdów, a ludzi, którzy mają problem z poruszaniem się, zachęcić do bardzo odległych podróży pokazując im tym samym, że odległość nie jest żadną barierą do realizowania ich pasji. Dzięki działaniom Stowarzyszenia widok kilkudziesięciu osobowej grupy osób niepełnosprawnych na stadionie przestaje budzić zdziwienie. Trzy lata funkcjonowania tej organizacji sprawiło, że w pejzażu stadionowym kibice na wózkach stanowią stały element. Największym osiągnięciem jest jednak sieć relacji, jakie zawiązały się między niepełnosprawnymi kibicami. Tej wartości nie da przecenić.

KKN to wyjątkowa organizacja. Jej specyfikę oddają słowa Pawła Parusa: - 2 maja minęła 11-sta rocznica mojego wypadku. Miało być smutno. Koledzy zorganizowali piknik nad Odrą. Kolumny, sprzęt do miksowania muzyki, grill i grupa kapitalnych ludzi. Zamiast nostalgii była zabawa. Czy nie o to w tym wszystkim chodzi? Gdy nie ma meczu piłkarskiego pojawiamy się na innych arenach sportowych. Na Orbicie, gdy grają siatkarki, na Stadionie Olimpijskim, gdy startują żużlowcy. Potrzebujemy spędzać ze sobą czas, potrzebujemy siebie nawzajem. W życiu przetrwaliśmy już wszystkie najbardziej zawiłe zakręty. Paradoksalnie naszym atutem jest siła i wzajemne napędzanie się do kolejnych wyzwań. Wyznajemy zasadę „Nic bez nas o nas”. Nasi członkowie o swoich problemach i absurdach, które na co dzień spotykają, mówią głośno i wyraźnie. To bez wątpienia jeden z największych sukcesów naszej organizacji.

Działalność Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych została dostrzeżona nie tylko w innych polskich miastach, lecz również w Wielkiej Brytanii. Znajduje się tam siedziba Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie (CAFE), której celem jest m.in. ułatwianie dostępności obiektów piłkarskich dla osób z niepełnosprawnością. Organizacja ta zwróciła się do KKN-u z propozycją współpracy. Ma ona polegać na próbach wzajemnego pobudzania do aktywności innych nieformalnych grup kibiców niepełnosprawnych z całej Polski. Z radością dostrzegamy fakt powstania w kwietniu 2011 roku fundacji o nazwie „Otwarte Ramię Białej Gwiazdy” zrzeszającej niepełnosprawnych fanów Wisły Kraków. Trwają próby formalizacji innych podobnych grup, m.in. w Warszawie i Gdańsku. Pojawił się też pomysł założenia ogólnopolskiej organizacji kibiców z niepełnosprawnością. Trudno przypuszczać, by takie Stowarzyszenie mogło powstać gdzieś indziej, niż we Wrocławiu.

  • udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych
  • kampanie informacyjne i konferencje
  • aktywizacja społeczno-zawodowa
  • warsztaty i spotkania w szkołach
  • promocja turystyki edukacyjnej bez barier
  • szkolenia dla wolontariuszy i asystentów
  • udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych
  • promowanie pozytywnych wzorców kibicowania
  • wycieczki dla dzieci
  • przełamywanie barier

Dołącz do nas

Dołącz do nas

Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych

Partnerzy