KKN

WKS Śląsk Wrocław

Mistrz Polski 1977, 2012
Wicemistrz Polski 1978, 1982, 2011
Puchar Polski 1976, 1987
Puchar Ekstraklasy 2009
Superpuchar Polski 1987, 2012

    Delegat czy potwór? Skandal przed meczem GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław

Wrocław, 17 października 2011r.

 

Ekstraklasa SA
Ul. Wybrzeże Gdyńskie 6d
01-531 Warszawa

Polski Związek Piłki Nożnej
ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7
02-366 Warszawa

Organizacje działające na rzecz polskiej piłki nożnej oraz osób niepełnosprawnych

 

Szanowni Państwo,

28 października minie trzecia rocznica powstania Klubu Kibiców Niepełnosprawnych - pierwszej tego typu organizacji w Polsce. Od samego początku głównym celem tego Stowarzyszenia jest aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych poprzez udział w imprezach sportowych odbywających się na terenie całego kraju. Współpraca z władzami samorządowymi pozwoliła na realizację kilku projektów skierowanych w stronę osób z niepełnosprawnością, dzięki czemu ludzie ci zaczęli coraz tłumniej odwiedzać polskie stadiony, również podczas meczów wyjazdowych. Ponad 20 wyjazdów zorganizowanych przez KKN pozwoliło nawiązać kontakty z klubami Ekstraklasy oraz kibicami niepełnosprawnymi z innych miast. Współpraca z CAFE (Centre for Access to Football in Europe) - organizacją założoną przez UEFA, której celem jest zapewnienie równego dostępu do piłki nożnej w Europie, zaowocowała kolejnymi akcjami skierowanymi do polskich kibiców niepełnosprawnych. Organizacja regularnych wyjazdów jest nowatorską inicjatywą w Polsce, mającą połączyć sport, z podróżowaniem i zwiedzaniem kraju. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnością zamiast siedzieć bezczynnie w domu lub ośrodkach pomocy społecznej mogą uczestniczyć w czymś niezwykłym. Mogą nawiązać nowe kontakty, spędzić czas w towarzystwie przyjaciół, porozmawiać o swoich codziennych problemach, ale przede wszystkich wspierać swój ukochany klub.

15 października 2011 roku odbył się mecz Ekstraklasy GKS Bełchatów - WKS Śląsk Wrocław. Z racji tego, że KKN od kilku lat współpracuje z bełchatowskim klubem, zwróciliśmy się z prośbą o udostępnienie nam miejsc na integracyjnej trybunie przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością. Ze względu na to, że na Śląsk Wrocław został nałożony zakaz organizacji wyjazdów, zwróciliśmy się najpierw do Ekstraklasy S.A. z zapytaniem o możliwość uczestniczenia członków naszego Stowarzyszenia w meczach poza Wrocławiem. W odpowiedzi otrzymaliśmy od Pana Marcina Stefańskiego - Dyrektora Logistyki Rozgrywek, następującą odpowiedź: Ekstraklasa SA informuje, iż kara zakazu udziału zorganizowanych grup kibiców gości została nałożona na klub WKS Śląsk Wrocław. Jej wykonanie polega na niemożności dokonania zamówienia biletów na sektor gości. Kwestia dotycząca sprzedaży biletów dla indywidualnych osób pozostaje w gestii klubu. Jeżeli dany klub stwierdzi, iż nie ma zagrożenia dla obecności niepełnosprawnych kibiców WKS Śląsk Wrocław na obiekcie, może podjąć decyzję o wpuszczeniu indywidualnych kibiców na wyznaczone miejsca. Jednocześnie prosimy o zwrócenie uwagi, iż Ekstraklasa SA równo traktuje wszystkich kibiców danego nie klubu nie stosując dyskryminacji dla którejkolwiek z jej grup.

Po otrzymaniu powyższej informacji od Ekstraklasy SA wystosowaliśmy prośbę do GKS-u Bełchatów o udostępnienie nam kilkunastu miejsc na specjalnie przystosowanym sektorze. Działacze bełchatowskiego klubu wykazali się jak zwykle otwartością i nie robili żadnych problemów w związku z naszym wyjazdem. Na dzień przed meczem, gdy opłacony był już transport i bilety, dostaliśmy od GKS-u Bełchatów niepokojącą informację, że naszej obecności na tym meczu sprzeciwia się delegat Polskiego Związku Piłki Nożnej Pan Mirosław Starczewski. Z informacji, które otrzymaliśmy wynikało, że ma on zastrzeżenia do obecności naszych opiekunów. Pragniemy w tym miejscu podkreślić, że nigdy w historii organizowanych przez nas wyjazdów nie zabieraliśmy ze sobą opiekunów nie związanych z działalnością Stowarzyszenia. Są to zwykle rodzice, rodzina lub najbliżsi przyjaciele osób niepełnosprawnych. Kilku członków KKN-u jest niezdolnych do samodzielnej egzystencji i obecność opiekuna jest bezwzględną koniecznością. Jako Stowarzyszenie zawsze zwracamy uwagę na to, aby podczas organizowanych przez nas eskapad nikt nie używał wulgaryzmów oraz nie zachowywał się w sposób niegodny członka naszej organizacji. Mogą o tym poświadczyć wszystkie kluby, które gościły nas na swoich stadionach. Dotarły do nas jednak informacje, że Pan Mirosław Starczewski miał obiekcję do zachowania kilku osób z KKN-u podczas meczu Lech Poznań - Śląsk Wrocław, który odbył się 1 kwietnia 2011 roku. Nasza grupa została ulokowana wtedy przed sektorem gości, na którym zasiadało prawie 2 tysiące osób, więc prawdopodobnie delegat ten zinterpretował używanie wulgaryzmów na sektorze gości jako zachowanie również naszej grupy i przypiął członkom KKN-u negatywną łatkę. Apelujemy o nieutożsamianie nas z tego typu zachowaniem, gdyż jako Stowarzyszenie kładziemy szczególny na propagowanie pozytywnych wzorców kibicowania. W przypadku kolejnych tego typu pomówień wystąpimy na drogę cywilno-prawną.

Wróćmy jednak do wydarzeń z Bełchatowa. Po informacjach o obiekcjach delegata, dzień przed planowanym wyjazdem wykonaliśmy kilkadziesiąt telefonów, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu trudności z wejściem na mecz. Do mediacji włączyli się WKS Śląsk Wrocław, projekt Kibice Razem Wrocław, dr Dariusz Łapiński z PL.2012 oraz przedstawiciele władz samorządowych. Ostatecznie sprawa trafiła do przewodniczącego Wydziału Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej, Pana Andrzeja Bińkowskiego, który zapewnił prezesa Stowarzyszenia KKN Pawła Parusa, że nie będzie żadnych trudności z wejściem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na mecz. 3 godziny przed meczem, gdy byliśmy już w drodze do Bełchatowa, otrzymaliśmy jednak informację od przedstawicieli GKS-u, że podczas odprawy przedmeczowej delegat ponownie zakwestionował nasz przyjazd. Na tym spotkaniu zapadła też decyzja, iż nasza grupa musi być pozbawiona wszelkich ubrań i kibicowskich gadżetów posiadających napisy tudzież herb związane ze Śląskiem Wrocław. W wyniku tej decyzji część osób została pozbawiona czapek, szalików, bluz i kurtek. Warto przy tym nadmienić, że temperatura na dworze nieznacznie przekraczała 0 stopni Celsjusza. Transparent naszego Stowarzyszenia musiał być zawieszony w taki sposób, aby godło klubowe było zakryte. Pomimo absurdu tej decyzji dostosowaliśmy się do niej, nie chcąc wzbudzać niepotrzebnych konfliktów oraz nie stawiać przyjaźnie do nas nastawionego klubu z Bełchatowa w kłopotliwej sytuacji wobec delegata. Wiele osób po meczu było przemarzniętych, a także oburzonych przedmeczową decyzją, ale mimo tego dyskomfortu nie reagowali w sposób niegrzeczny. Po meczu okazało się, że delegat opisał w protokole obecność 27 kibiców Śląska na trybunie przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Jest to nieprawdą!!! Powinien napisać, że na sektorze były 24 osoby ze Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych, które według statutu jest organizacją ogólnopolską - w tym Litwin z Wilna, kilka osób z poza Wrocławia i kierowcy. W związku z nieprawdziwym wpisem delegata, GKS Bełchatów obawia się sankcji za wydanie zgody na obecność członków naszego Stowarzyszenia na tym meczu. Byłoby to według naszej wiedzy niezgodne z prawem, ale po tym, co przeżyliśmy przed tym meczem mamy wątpliwości, czy prawo to jest w ogóle przestrzegane na polskich stadionach. Pojawia się też pytanie, w jakim celu nasza grupa została pozbawiona emblematów klubowych? Czy po to, aby w pomeczowym protokole napisać, że na sektorze dla osób niepełnosprawnych pojawili się kibice Śląska? Wielokrotnie apelowaliśmy, aby naszą grupę traktować jako osoby niepełnosprawne, chcące aktywnie uczestniczyć w imprezach sportowych w Polsce.

Na nasze Stowarzyszenie nie został nałożony żaden zakaz uczestnictwa w imprezach organizowanych przez PZPN lub Ekstraklasę. Nigdy w historii nie uczestniczyliśmy w żadnym incydencie związanym z chuligaństwem stadionowym lub innych tego typu zdarzeniach. Tymczasem przed każdym niemal wyjazdem musimy udowadniać nasze jak najlepsze intencje. Celem naszych podróży po Polsce jest przełamywanie barier i stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych. W tym też celu współpracujemy z UEFA, CAFE, projektem Kibice Razem, wrocławskim Biurem ds. EURO 2012, miastem Wrocław oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Stanowczo protestujemy przeciwko temu, aby pojedyncza osoba - w tym przepadku Pan Mirosław Starczewski, niweczył nasze kilkuletnie wysiłki zapełniania polskich stadionów osobami niepełnosprawnymi. Apelujemy do działaczy PZPN-u, Ekstraklasy, UEFA, organizacji działających na rzecz rozwoju polskiej piłki i ludzi związanych z futbolem, o rozsądek i wszelką pomoc, dzięki której osoby niepełnosprawne nie będą miały w przyszłości tego typu problemów z wejściem na trybuny obiektów sportowych. Zdejmowanie z osób poruszających się na wózku odzieży, było żenującym spektaklem uwłaczającym godności tych ludzi. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że problemem polskiej piłki nożnej nie są kibice niepełnosprawni. Ta grupa społeczna ma tyle problemów w codziennym życiu, że stwarzanie kolejnych absurdalnymi decyzjami uważamy za działania, które należy bezwzględnie piętnować.

Pragniemy jednocześnie serdecznie podziękować klubowi z Bełchatowa za to, że pomimo nacisków ze strony delegata nie ugiął się pod jego presją, dzięki czemu kilkanaście osób niepełnosprawnych mogło choć na chwilę zapomnieć o codziennych problemach i oddać się swojej największej pasji, jaką jest piłka nożna.

Z wyrazami szacunku
Prezes Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych
Paweł Parus


Otrzymują:
Ekstraklasa SA i Polski Związek Piłki Nożnej
UEFA
WKS Śląsk Wrocław SA
Projekt Kibice Razem
Biuro Euro2012
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji
Wicemarszałek Dolnego Śląska - Radosław Mołoń
Dyrektor ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego - Andrzej Mańkowski
Dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia - Piotr Mazur
Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych Prezydenta Wrocławia - Bartłomiej Skrzyński
Media